Haber

Ezgi Zerkin’den CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen’den açıklama

CHP İzmir Milletvekili Gökçe GökçenEşi tarafından boşanma aşamasındayken öldürülen ve katili henüz bulunamayan Ezgi Zerkin’in ölümünün birinci yıl dönümünde, “Bu olay, kolluk ve yargı önünde kadınların hayatlarının ne kadar özgür olduğunu bir kez daha göstermiştir. 6284 sayılı Kanun gereği gibi uygulansaydı Ezgi Zerkin öldürülmeyecekti, tutuklama kararı usulüne uygun uygulansaydı Ezgi Zerkin öldürülmeyecekti Barışçıl gösterileri engellemek ve cezalandırmak için derhal harekete geçen güvenlik güçleri tweet atanlar, fail asıl görevini yapmış olsaydı, fail bir yıl boyunca kaçamazdı.Burada Aile Bakanına görevini hatırlatıyorum, “Suskunluğu sonlandırın” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen eşi tarafından boşanma aşamasında öldürülen ve katili henüz bulunamayan olay yerinden firar eden Ezgi Zerkin’in ölümünün birinci yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. Gökçen’in açıklaması şöyle:

“Ezgi Zerkin, 7 yıldır eşi Deniz Özarslan tarafından şiddet ve tehditlere maruz kalmıştı. Ezgi Zerkin defalarca hukuk yollarına başvurarak koruma kararı aldı. Koruma kararına rağmen 29 Temmuz’da başından tabancayla vuruldu. 2022 yılında İzmir’deki iş yerinde 12 Ağustos 2022’de hayatını kaybetti.Kayıp ve olay yerinden kaçan katil bir yıl geçmesine rağmen bulunamadı.

“GÜVENLİK GÜÇLERİ TWEETÇİLERİ CEZALANDIRMAK İÇİN ACİL HAREKETE GEÇERSE, KİŞİ ESAS GÖREVİNİ YAPMIŞSA KİŞİ BİR YIL KAÇMAZ”

Bu olay, kadınların hayatlarının kolluk ve yargı önünde ne kadar değersiz olduğunu bir kez daha göstermiştir. 6284 sayılı yasa gereği gibi uygulansaydı Ezgi Zerkin öldürülmeyecekti. Savunma kararı usulüne uygun uygulansaydı Ezgi Zerkin öldürülmeyecekti. Barışçıl gösterileri engellemek ve tweet atanları cezalandırmak için anında harekete geçen güvenlik güçleri görevini yapmış olsaydı, fail bir yıl boyunca kaçamazdı.

“KİŞİLERİN TARAFINI TUTMAYA VE KADIN KATİLLERİNE SESSİZ OLANLARA SON VERİN”

Burada Aile Bakanına görevini hatırlatıyorum. Faillerin yanında yer almaktan ve kadın cinayetlerine sessiz kalmaktan vazgeçin. 6284 sayılı Kanun, yasama organının iradesini yansıtır ve bunu uygulamakla yükümlüsünüz. Her gün kadınlar göz göre göre öldürülüyor, ülkemizde milyonlarca kadın kendini imanda hissetmiyor. Erkekler tarafından tehdit edilen kadınlar kolluk kuvvetlerine ve yargıya başvurduklarında sonuç alamıyorlar. Kurumlar arasında uyum zayıf olduğu için önlemler kağıt üzerinde kalıyor. Ezgi Zerkin’in katili bir an önce bulunsun, 6284 sayılı yasa uygulansın.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu